طراحی مرکز جهانی حضرت ولیعصر

این پروژه واقع در خیابان چهارباغ پایین شهر اصفهان در حال بازسازی می باشد. این پروژه یک مرکز مذهبی – فرهنگی است که دارای یک کتابخانه ارزشمند از مجموعه کتابهای اسلامی می باشد و علاوه بر آن در این مجموعه اسلامی فرهنگی به جلسات بین المللی و تبلیغات اسلامی پرداخته میشود. با توجه به خواسته های کارفرما , طرح داخل و خارج این بنا باید به گونه ای باشد که علاوه بر در نظر گرفتن معماری سنتی اصفهان , کاربری فرهنگی و اسلامی این بنا , حفظ شده و در عین حال طرحی مدرن اسلامی را به نمایش بگذارد.

طراحی نما و ورودی:
از این رو در طرح نمای این بنا که بیشتر دعوت کنندگی و شاخص بودن ورودی آن هائز اهمیت است. سعی شده که با در نظر گرفتن سه قوس با ارتفاع ۵ متر نماد اسلامی بودن و اصفهانی بودن این مکان رعایت شود و در عین حال چون این بنا یک مرکز جهانی و قطب شعبات در سراسر دنیا می باشد و جنبه ی بین الملی نیز دارد , طراح سعی بر آن داشته که علاوه بر قوس مدرن اسلامی , سنتوری رومی که نماد معماری اروپایی است را نیز با قوس اسلامی و آسیایی به نمایش بگذارد که در دید کلی و از نظر انجمن معماری و شهرسازی استان می توان گفت این طرح , به خوبی و به طور محسوس , ترکیب معماری اسلامی و اروپایی را به نمایش گذاشته است. از این رو متریال مورد استفاده در این نما , چوب در نظر گرفته شده است که این متریال علاوه بر مدرن جلوه کردن بنا , نسبت به ساخت های همجوار, از نظر بصری از شاخصیت بنا را بیشتر می کند. و با در نظر گرفتن یک شیب ۲۰ درجه از پایین به بالا به دعوت کنندگی بنا افزوده است.
طراحی کتابخانه:
در طرح کتابخانه که بنا که در حال حاضر در سالن کتابخانه قفسه های کتاب دور تا دور سالن قرار دارد , کارفرما به حفظ قفسه ها تاکید داشته و در طراحی آن قفسه های کتاب ثابت نگاه داشته شده است و طراح علاوه بر حفظ قفسه های کتاب , یک پوسته مجزا با فاصله ی ۱٫۲ از قفسه کتاب ها ایجاد کرده است. این پوسته دارای یک , ریتم قوس اسلامی است که این قوس ها به صورت یکپارچه و مکرر در هم آمیخته شده اند را تداعی می کند. متریال سفید رنگ همراه با نورپردازی سبز رنگ در این قوس ها , مدرن بودن و اسلامی بودن این فضا را به نمایش می گذارد. سقف سالن این کتابخانه دارای گره کاری چوبی با یک نقش اسلامی است که این امر از دیر باز یکی از هنرهای تزئیینی شهر اصفهان به شمار می آید.
طراحی لابی – پذیرش
ای این رو که لابی و پذیرش یک ساختمان , یکی از مهمترین عرصه های داخلی به شمار می آید و لابی تعریف کننده ی ماهیت اصلی ساختمان محسوب می شود. در طرح آن سعی شده با با توجه به ماهیت قطب تشیع در اصفهان , با در نظر گرفتن چهارده ستاره بر روی دیوار , نام مبارک چهارده معصوم روی دیوار قرار گرفته شده است. خود دیوار نیز به صورت لایه لایه و ایجاد نورمخفی در لایه ها طراحی شده است. از تزئینات دیگر این پذیرش , نام مبارک الله , سبحان الله و الحمدلله به صورت خطی مدرن پشت میز اصلی مزین شده است. سقف گره کاری شده همراه با آینه و کف سازی سنگ با رنگ های اسلامی از دیگر تزئینات فضا به شمار می آید.
طراحی اتاق مدیریت
اتاق اصلی یا مدریت این مجموعه , از دویال یا بال پرنده بر روی دیوار اقتباس شده است که همانند لابی این یالها به صورت لایه لایه با نورمخفی لحاط شده است. در وسط این یال ها نام صاحب زمان درج شده که ماهیت اصلی این مجوعه تاکید دارد. از نظر رنگ پردازی این اتاق , رنگ بگراند سفید ایجاد شده و به خاطر رسمی بودن اتاق مدیرت , یک وجه اتاق از کاغذ دیواری قهوه ای با نقش کلاسیک کار شده است که این کاغذ دیواری بر روی دو یال دکوراتیو امتداد یافته است.
طراحی این مجموعه با نرم افزار Revit+vray طراحی , رندرینگ و مدلسازی شده است.

 

…………………………………………………………………………
خدمات طراحی (در سراسر کشور) شامل:
مشاوره , طراحی انواع پروژه های طراحی داخلی از جمله مسکونی , تجاری , اداری و …
طراحی انواع نماهای خارجی ساختمان از جمله , مسکونی , ویلایی , اداری و …
طراحی محوطه , لندسکیپ و معماری منظر
طراحی انواع غرفه های نمایشگاهی
خدمات طراحی (در استان اصفهان) شامل:
۱- طراحی، نظارت و اجرای پروژه‌های ساختمانی
۲- مشاوره، طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی از جمله مسکونی، اداری، تجاری و …
۳- ساخت و بازسازی، مدرن سازی و بهینه سازی فضاهای قدیمی و فرسوده
۴- طراحی و اجرای نمای خارجی ساختمان
۵- نورپردازی با مدرن ‌ترین متدهای روز دنیا
۶- طراحی و اجرای فضای سبز
۷- فروش و اجرای محصولات نوین ساختمانی
۸- طراحی و اجرای غرفه‌های نمایشگاهی

سرپرست تیم طراحی مهندس الیاس بستگانی
طراح و مدرس طراحی معماری – طراحی داخلی
نویسنده کتاب آموزش طرای داخلی و کتاب آموزش نرم افزار Revit
تلفن همراه: ۰۹۱۳۷۹۲۴۳۶۰ (www.bimcity.ir)مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

CLOSE
CLOSE